• Tue. Sep 28th, 2021

Manu, Yashaswini fail to reach 10m Air Pistol final

1 Shares

At the 2020 Tokyo Olympics shooting events will be held at the Asaka Shooting Range. The women’s 10m Air Pistol will be held on 24 July 2021. Each shooter will be required to fire 60 shots (10 in each series).

The top eight shooters at the end of six series in the qualifying rounds will make it to the final, where 24 competitive shots (two blocks of 5 each) followed by seven rounds of two single shots. Elimination will begin after the tenth shot.

Manu Bhaker and Yashaswini Singh Deswal will be representing India in this category.

Stay tuned for regular updates.

Women’s 10m Air Pistol – Qualifications

Rk
NOC
Name
Total
Series
Notes
1
2
3
4
5
6
1 CHN JIANG Ranxin
587 – 23x

EQWR, QOR

97 97 98 98 97 100 QF
2 GRE KORAKAKI Anna
585 – 28x
97 97 96 99 98 98 QF
3 ROC BATSARASHKINA Vitalina
582 – 19x
95 97 97 99 98 96 QF
4 CHN LIN Yuemei
579 – 14x
94 98 96 99 97 95 QF
5 FRA LAMOLLE Mathilde
578 – 19x
99 95 95 94 99 96 QF
6 BUL KOSTADINOVA Antoaneta
578 – 13x
96 97 94 97 96 98 QF
7 UKR KOSTEVYCH Olena 577 – 15x 96 94 98 95 98 96 QF
8 FRA GOBERVILLE Celine 577 – 15x 96 95 97 97 96 96 QF
9 MGL TSOLMONBAATAR Anudari 576 – 22x 96 97 95 97 97 94  
10 IRI ROSTAMIYAN Haniyeh 576 – 19x 96 96 96 96 94 98  
11 BLR CHAIKA Viktoria 576 – 17x 96 96 96 97 98 93  
12 IND BHAKER Manu 575 – 14x 98 95 94 95 98 95  
13 IND DESWAL Yashaswini Singh 574 – 11x 94 98 94 97 96 95  
14 TPE WU Chia-Ying 573 – 18x 94 93 97 96 95 98  
15 AUT STEINER Sylvia 573 – 16x 93 94 96 97 95 98  
16 KOR CHOO Gaeun 573 – 16x 95 95 93 97 97 96  
17 SRB ARUNOVIC Zorana 573 – 13x 96 97 96 95 94 95  
18 ARM KARAPETYAN Elmira 573 – 12x 94 98 95 96 92 98  
19 LAT RASMANE Agate 573 – 09x 98 95 96 95 95 94  
20 GER WIMMER Carina 571 – 18x 95 94 93 97 97 95  
21 POL BRES Klaudia 571 – 12x 95 96 97 96 93 94  
22 THA PRUCKSAKORN Tanyaporn 570 – 18x 95 92 97 95 95 96  
23 JPN YAMADA Satoko 570 – 13x 92 95 93 98 97 95  
24 KOR KIM Bomi 570 – 12x 91 94 95 97 96 97  
25 TUN CHARNI Olfa 570 – 12x 92 95 97 93 96 97  
26 MLT BEZZINA Eleanor 570 – 12x 95 94 96 95 96 94  
27 AUS GALIABOVITCH Elena 569 – 12x 94 98 97 94 96 90  
28 SUI DIETHELM GERBER Heidi 569 – 08x 91 95 93 96 97 97  
29 GER KARSCH Monika 568 – 16x 98 95 96 91 95 93  
30 MGL OTRYAD Gundegmaa 568 – 12x 96 95 95 95 92 95  
31 GEO SALUKVADZE Nino 567 – 15x 93 92 99 95 95 93  
32 CUB PEREZ Laina 567 – 11x 96 95 90 95 94 97  
33 SRB MILOVANOVIC Jasmina 566 – 14x 96 94 92 92 97 95  
34 HUN MAJOR Veronika 566 – 10x 92 90 97 96 97 94  
35 ROC CHERNOUSOVA Margarita 565 – 21x 94 92 93 97 95 94  
36 ECU PEREZ PENA Andrea 565 – 11x 95 93 96 95 91 95  
37 ALB DELILAJ Manuela 565 – 11x 93 93 94 95 97 93  
38 USA LAGAN Alexis 560 – 15x 95 90 91 95 96 93  
39 THA YANGPAIBOON Naphaswan 560 – 13x 88 94 92 94 95 97  
40 EGY ABDEL LATIF Radwa 560 – 13x 93 97 90 92 95 93  
41 EGY ELGOHARI Hala 560 – 12x 92 94 95 96 92 91  
42 TPE TIEN Chia Chen 559 – 10x 94 90 94 94 91 96  
43 BUL GROZDEVA Maria 559 – 10x 92 93 91 94 96 93  
44 JOR ABU RABEE Asma 559 – 08x 92 95 94 93 91 94  
45 ECU DURANGO FLORES Diana 559 – 08x 90 95 94 95 93 92  
46 AUS ASPANDIYAROVA Dina 558 – 15x 91 96 94 96 88 93  
47 CAN KIEJKO Lynda 558 – 09x 94 91 93 93 92 95  
48 MDA DULCE Anna 557 – 12x 94 93 92 96 90 92  
49 USA UPTAGRAFFT Sandra 557 – 10x 92 92 95 94 90 94  
50 JPN SASAKI Chizuru 556 – 11x 88 93 96 92 92 95  
51 IRQ AL-KAABI Fatimah Abbas Waheeb 556 – 10x 93 94 94 92 88 95  
52 YEM AL-RAIMI Yasameen 551 – 11x 91 94 92 90 91 93  
53 MNE PANTOVIC Jelena 534 – 07x 88 87 88 91 92 88  

Women’s 10m Air Pistol – Final

Rk
NOC
Name
Total
1st Comp. Stage
2nd Competition Stage – Elimination
1 ROC BATSARASHKINA Vitalina
240.3 OR
51.1 101.3 120.9 139.6 159.6 179.3 199.3 219.4 240.3
  9.5 10.5 10.4 8.8 9.6 10.2 10.2 9.6 10.5
  10.1 10.4 9.2 9.9 10.4 9.5 9.8 10.5 10.4
  10.7 9.4              
  10.7 9.7              
  10.1 10.2              
2 BUL KOSTADINOVA Antoaneta
239.4
51.1 100.7 121.1 141.5 161.4 181.8 201.3 220.3 239.4
  10.0 10.0 10.3 9.8 9.6 9.7 9.7 9.2 10.1
  10.9 9.8 10.1 10.6 10.3 10.7 9.8 9.8 9.0
  9.7 10.4              
  10.2 9.1              
  10.3 10.3              
3 CHN JIANG Ranxin
218.0
49.7 98.6 118.7 139.7 159.4 179.5 199.4 218.0  
  9.5 10.1 10.6 10.2 9.9 9.7 10.8 9.3  
  10.5 10.3 9.5 10.8 9.8 10.4 9.1 9.3  
  10.0 10.3              
  9.2 9.2              
  10.5 9.0              
4 UKR KOSTEVYCH Olena
197.6
49.5 99.2 119.7 137.8 159.4 178.4 197.6    
  10.6 9.1 10.5 8.6 10.8 8.7 9.9    
  9.9 10.7 10.0 9.5 10.8 10.3 9.3    
  9.5 9.4              
  10.2 10.2              
  9.3 10.3              
5 CHN LIN Yuemei
176.6
49.8 98.7 118.5 138.7 158.0 176.6      
  9.2 9.5 10.0 10.0 9.6 8.7      
  9.3 9.4 9.8 10.2 9.7 9.9      
  10.4 9.8              
  10.5 10.4              
  10.4 9.8              
6 GRE KORAKAKI Anna
157.4
49.0 96.1 116.8 137.4 157.4        
  9.2 9.1 10.3 10.7 10.3        
  10.2 9.6 10.4 9.9 9.7        
  10.2 8.8              
  9.4 10.1              
  10.0 9.5              
7 FRA LAMOLLE Mathilde
134.6
46.7 95.4 115.6 134.6          
  9.2 10.4 10.6 8.7          
  9.8 9.8 9.6 10.3          
  8.8 9.2              
  10.3 8.7              
  8.6 10.6              
8 FRA GOBERVILLE Celine
114.9
48.7 97.9 114.9            
  9.8 9.1 8.0            
  9.6 9.5 9.0            
  10.3 10.0              
  9.5 10.8              
  9.5 9.8              

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *