Tag: Ajay Kumar Saroj

57th National Inter State Senior Athletics Championship – Day 4

Guntur, Jul 17: Siddhanth Thingalaya bettered his own meet record to win the Men’s 110m Hurdles in 13.76s on the final day of the 57th National Inter State Senior Athletics Championship, here at the Acharya Nagarjuna University on Sunday.

Ajay Kumar Saroj of UP won the men’s 1500m run, with a timing of 3:45.88. The 20-year old from UP has already qualified for the next month’s World Championships,

West Bengal’s Lili Das added women’s 1500m gold to her 800m gold. UP’s Bhupinder Singh won the men’s Hammer Throw event with a 64.81m effort. Uttarakhand’s Pradeep Singh Choudhary clinched the men’s 10k run with a timing of 30:19.36. Haryana’s Arpinder Singh won the men’s Triple Jump of with a 16.34m jump.

Anu R (400m, Kerala) finished the championships as the best women athlete with 1105 points while Davinder Singh Kang (Javelin Throw, Punjab) was the top athlete among men with 1127 points.

Kerala finished on top of the to medals tally with seven golds, followed by Tamil Nadu and Haryana and with four and three golds respectively.

Medals Tally

Team Gold Silver Bronze Total
Kerala 10 6 4 20
Uttar Pradesh 6 3 3 12
Haryana 5 4 9 18
Tamil Nadu 5 1 6 12
Odisha 4 2 0 6
Delhi 3 0 1 13
Punjab 2 6 6 3
West Bengal 2 3 5 10
AFI 2 2 0 4
Karnataka 1 4 3 8
Andhra Pradesh 1 3 1 5
Maharashtra 1 2 4 7
Rajasthan 1 1 0 0
Uttarakhand 1 1 0 2
Manipur 0 2 0 1
Jharkhand 0 2 0 1
Assam 0 2 0 1
Gujarat 0 0 1 1
Chattisgarh 0 0 1 1
Telangana 0 0 1 1

Results – Day 4

Event Gold Silver Bronze
Women’s 10,000m Sanjivani Jadhav (AFI) Phoolan Pal (Assam) Dimple Singh (Chattisgarh)
Women’s Discus Throw Himani Singh (Uttar Pradesh) Jhuma Basu (West Bengal) Baljit Kaur (Punjab)
Men’s 110m Hurdles Siddhant Thingalaya (Maharashtra) Suresh (Tamil Nadu) Debarjan Murmu (West Bengal)
 Men’s 10,000m Pradeep Singh Chaudhary (Uttarakhand) Ranjeet Kumar Patel (Maharashtra) Kalidas Hirave (Maharashtra)
Men’s Triple Jump Arpinder Singh (Haryana)  (Kerala) (Kerala)
Women’s 100m Hurdles Purnima Hembram (Odisha) Anurupa Kumari (Jharkhand) Swapna Barman (West Bengal)
Women’s 400m Anilda Thomas (Kerala) Jauna Murmu (Odisha) Anu Raghavan (Kerala)
Men’s 400m Amoj Jacob (Delhi) Kunhu Muhamed (AFI) Mohan Kumar (Tamil Nadu)
Men’s 100m Elakkiyadasan (Tamil Nadu) Anuroop John (Kerala) Ch Sudhkar (Telangana)
Women’s 100m Merlin Joseph (Kerala) Himashree Roy (West Bengal) Chandra Lekha (Tamil Nadu)
Men’s 1500m Ajay Kumar Saroj (Uttar Pradesh) Jinson Johnson (Kerala) Manjit Singh (Haryana)
Women’s 4 X 400m Relay Kerala Karnataka Tamil Nadu
Women’s 1500m Lili Das (West Bengal) PU Chitra (Kerala) Pramila Yadav (Uttar Pradesh)
Men’s Hammer Throw Bhupinder Singh (Uttar Pradesh) Neeraj Kumar (Andhra Pradesh) Sukhdev Singh (Haryana)
Men’s 4 X 400m Relay Tamil Nadu  Kerala Haryana

India continue gold rush on day 2

Bhubaneshwar, Jul 07: Indian athletes continued the gold rush on the second day of the 22nd Asian Athletics Championships, here at the Kalinga Stadium on Friday.

India added eight medals (including four gold, two silver and two bronze medals) to their tally of day one tally of seven medals (which included two golds).

Muhammad Anas,  Ajay Kumar Saroj, Nirmala Sheoran and P U Chitra ensured India win double gold in 400m and 1500m. Arokia Rajiv and Tajinder Pal Singh Toor won silver medals in men’s 400m and Shot Put respectively. While, Dutee Chand (women’s 100m) and Jisna Mathew (women’s 400m) added bronze medals to India’s kitty.

Medals Tally at the end of Day – 2

Nation Gold Silver Bronze Total
India 6 3 6 15
China 4 3 3 10
Iran 3 0 1 4
Kazakhstan 1 1 1 3
Vietnam 1 1 0 2
Kyrgyzstan 1 0 0 1
Uzbekistan 1 0 0 1
Thailand 1 0 0 1
Qatar 0 3 0 3
Japan 0 2 3 5
Philippines 0 1 1 2
Malaysia 0 1 0 1
Sri Lanka 0 1 0 1
United Arab Emirates 0 1 0 1
Hongkong 0 1 0 1
Saudi Arabia 0 0 1 1
Chinese Taipei 0 0 1 1
Oman 0 0 1 1

Results – Day 2

S.No Name of the Event Gold Silver Bronze
Event 1 Men’s 100m Hassan Taftian (IRI) Femi Seun Onugode (QAT) Yang Chun-Han (TPE)
 Event 3 Men’s 400m Muhammad Anas (IND) Arokia Rajiv (IND) Ahmed Mubarak al-Saadi (OMAN)
Event 5  Men’s 1500m  Ajay Kumar Saroj (IND)  Jamal Hairane (QTR) Moslem Niadoost of (IRI)
 Event 14  Men’s triple jump Zhu Yaming (CHN)  Mark Harry Diones (PHI) Xu Xiaolong (CHN)
Event 15 Men’s shot put Ali Samari (IRN) Tajinder Pal Singh Toor (IND) Ivan Ivanov (Kazhaktan)
Event 41 Decathlon Sittisak Singhon (THI) Kazuya Kawasaki (JPN) Guo Qi (CHN)
Event 21 Women’s 100m Viktoriya Zyabkin and Olga Safronova Dutee Chand (IND)
Event 23  Women’s 400m Nirmala Sheoran (IND) Quach Thi (VIE) Jisna Mathew (IND)
Event 25  Women’s 1500m  P U Chitra (IND) Geng Min (CHN)  Ayako Jinnouchi (JPN)
Event 31 Women’s high jump Nadiya Dusanova (Uzbekistan) Yeung Man Wei (HKG) Wang Xueyi (CHN)

Results compiled by Suresh and Raju Tiwari