Results of National Competitions Under Khelo India for Cycling & Swimming – Delhi Leg

New Delhi, Jan 15: Swimming and Cycling events under Khelo India National level Competitions were conducted on Sunday for both Boys and Girls under-14 and under-17 Categories. Khelo India Competitions are being conducted been organized by SAI under aegis of Ministry of Youth Affairs and Sports with an aim to not only promote sports at grass-root level but also to help create sports infrastructure in the country.

The results of the Cycling Competitions under Khelo India held at Indira Gandhi Stadium Complex is as below:

S. No Event  Time Category Gold Silver Bronze
1 9.6 km 17 min 09 sec Girls U14 T Anjali Devi (Manipur) Khushi Walia (Delhi) Priyanki Dowrah (Assam)
2 14.6 km 26 min 38 sec Girls U17 Joyshree Gogoi (Assam) Danamma Chinchakhandi (Karnataka) Britikongana Gogoi (Assam)
3 12 km 20 min 10 sec Boys U14 Arsad (Delhi) Tulsian Nipun (Gujarat) Raghav Jha (Delhi)
4 21.6 km 32 min 56 sec Boys U17 Esow (Andaman & Nicobar) Y Rojit Singh (Manipur) Ishwar Kundu (Uttrakhand)

The results of the Swimming Competitions held under Khelo India at Dr. Syama Prasad Mookerjee Swimming Pool Complex are as below:

S.No Name of the Event Category Gold Silver Bronze
1 50 M Freestyle Boys-U14 Veer Khatkar (Delhi) Tanmay Das (Delhi) S.Hiten Mittal (Karnataka)
2 50 M Freestyle Girls-U14 D.S. Srenethi  (Tamil Nadu) Vaishnavi Halrankar (Goa) Niyati Shah (Gujarat)
3 50 M Freestyle Boys-U17 Kushagra Rawat (Delhi) Anirudh.H.M (Karnataka) Jerry D Mello (Goa)
4 50 M Freestyle Girls-U17 Manna Patel (Gujarat) B. Preethi  (Tamil Nadu) Annie Jain (Delhi)
5 50 M Backstroke Boys-U14 Tanmay Das (Delhi) Shivash Singh (Karnataka) B.Benedicton Rohit  (Tamil Nadu)
6 50 M Backstroke Girls-U14 Shrungi Bandekar  (Goa) Kshitija K (Karnataka) Niyati Shah (Gujarat)
7 50 M Backstroke Boys-U17 Soumyajit Saha (West Bengal) S.Siva Santhosh  (Tamil Nadu) Rajinder Sing Anand (Gujarat)
8 50 M Backstroke Girls-U17 Manna Patel (Gujarat) Jhanati Rajesh (Karnataka) A.Kaavya Shri  (Tamil Nadu)
9 50 M Breaststroke Boys-U14 S.Hiten Mittal (Karnataka) Swadesh Mondal (West Bengal) B.Benedicton Rohit  (Tamil Nadu)
10 50 M Breaststroke Girls-U14 D.S. Srenethi  (Tamil Nadu) Saanya.D Shetty (Karnataka) Ripsha Jani (Gujarat)
11 50 M Breaststroke Boys-U17 Varun Patel (Delhi) Pruthvik D.S (Karnataka) Anirudh H.M (Karnataka)
12 50 M Breaststroke Girls-U17 B.Preethi  (Tamil Nadu) Annie Jain (Delhi) Shriya R Bhat (Karnataka)
13 50 M Butterfly Boys-U14 R.Ameer Krishnan (Tamil Nadu) S.Hiten Mittal (Karnataka) Tanmay Das (Delhi)
14 50 M Butterfly Girls-U14 Astha Choudhury (Delhi) Saanya D Shetty (Karnataka) Uttara Gogoi (Delhi)
15 50 M Butterfly Boys-U17 Anirudh H.M (Karnataka) Swapnil Chakraborty (West Bengal) V.S.Gokulnath (Tamil Nadu)
16 50 M Butterfly Girls-U17 Anubhuti Baruah (Delhi) Suman Patil (Goa) Dolphi Sarang (Gujarat)
17 4 X 50 M Free Style Mix Relay U14 Delhi Karnataka Tamil Nadu
18 4 X 50 M Free Style Mix Relay U17 Tamil Nadu Delhi Gujarat